Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejčastěji kladené dotazy

Musím už něco vědět o novinařině? Komu jsou vlastně kurzy určeny?

Na výukové kurzy se může přihlásit kdokoliv od čtrnácti let výše. Horní věková hranice není omezena. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti ani znalosti.
Lekce praktické žurnalistiky a tvůrčího psaní jsou vhodné zejména pro studenty, kteří se chtějí hlásit na jarní termíny přijímacích zkoušek na Vyšší odbornou školu publicistiky nebo na jiné školy podobného zaměření a pro pro zájemce o novinářství a tvůrčí psaní z řad široké veřejnosti.
Uchazeči evidovaní na úřadech práce si prostřednictvím kurzů mohou rozšířit kvalifikaci a zvýšit možnost dalšího pracovního uplatnění.
Publikování v časopisech a novinách je také ideální možností přivýdělku při zaměstnání.
Absolvování kursů je důležité pro zaměstnance úřadů veřejné správy, které vydávají vlastní periodika, pro členy redakcí školních časopisů, pracovníky neziskových organizací a další psavce.

Jaké bývá složení studijních skupin na kurzech?

Je to opravdu různé. Nejlepší bývá složení co nejpestřejší. Smíšené vícegenerační kolektivy jsou obohacením pro každého účastníka kurzu hlavně díky rozdílným zkušenostem a různorodým pohledům na danou problematiku.

Co se na kurzu naučím a jaké jsou metody výuky?

Kurzy jsou unikátní díky způsobu výuky, nízký počet frekventantů = intenzivní individuální přístup hravou formou. Jednotlivé lekce se neomezují pouze na šedou teorii, řadu žurnalistických dovedností si frekventanti doslova ohmatají vlastníma rukama.
Výuka poskytne zájemcům velmi slušný základní přehled o problematice tvůrčího psaní a o základních novinářských a literárních žánrech. Po absolvování kurzu by měl kurzista umět samostatně zvládnout základní novinářské žánry a měl by být schopen do velké míry psát na klíč pro magazíny a noviny.
Kurz je velmi oblíben a má dosud vynikající výsledky. Obsahuje celkem sedmnáct hodin výuky včetně praktických cvičení.
Účastníci kurzů se mimo jiné naučí jak napsat zprávu, tiskovou zprávu, reportáž, rozhovor, anketu, medailon. Dále si vyzkouší menší publicistické žánry jako je například sloupek, glosa, komentář, recenze, poznámka, proniknou do tajů internetové publicistiky a psaní pro web, získají základy reportážní fotografie. Součástí kurzů jsou i podvečerní autorská čtení a jejich rozbor. Účastníci nahlédnou do tajů, zákulisí a pravidel redakční práce při zpracování denního zpravodajství.

Jaké pomůcky si mám vzít s sebou na kurz?

Není jich příliš mnoho. Vedle osobních potřeb by každý z účastníků neměl zapomenout psací potřeby, blok a pokud máte, tak něco ze své autorské tvorby. Vítaný je digitální fotoaparát, notebook. Ostatní studijní materiál obdržíte během výuky. Důležitá je chuť tvořit, učit se a touha poznávat nové lidi. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pro no name:

(Karel Chlumec, 30. 4. 2007 15:36)

I mezi třináctiletými se objevují výrazné talenty. Budeš-li mít souhlas rodičů, je možné se přihlásit. Můžeš přijet i v doprovodu dospělé osoby.

dotaz

(no name, 30. 4. 2007 13:32)

je mi teprve 13, je možno se do kurzu přihlásit??